Birim Görselleri

Çocuk ve Ergen Psikiyatri

Birim Hızlı Erişim

Uzm Dr Hasan Bozkurt
Uzm. Dr. Hasan Bozkurt

Bölüm Doktorları

Ankara Hastanesi
Kuzey Ankara Hastanesi
Mesaj Yolla
Whatsapp Bilgi Hattımızdan Hızlı Etkileşim Kurarak Hasta Hizmetleri asistanımız ile Görüşün
Şimdi Arayın
Bizi Arayarak A life Danışmanından Tedavilerimiz Hakkında Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.
Hızlı Randevu
Web Sitemiz Üzerinden İstediğiniz Uzman Hekimi ve Tarihi Kendiniz Belirleyerek Randevu Oluşturun.

En Sık Rastlanan Çocuk Psikiyatri Hastalıkları

Çocuk ve ergen ruh sağlığı hastalıkları, çocukların ve gençlerin zihinsel sağlığı ile ilgili çeşitli sorunları ifade eder. Bu sorunlar, çocukların normal gelişimlerini etkileyebilir ve onların okul, arkadaşlar ve aileleriyle olan ilişkilerinde sorunlar yaratabilir. Bu tür sorunlar, çocukların ve ergenlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve gelecekteki yaşamlarını etkileyebilir.

Çocuk ve ergen ruh sağlığı hastalıkları arasında en yaygın olanları arasında depresyon, anksiyete bozuklukları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), yeme bozuklukları, otizm spektrum bozuklukları (ASD) ve bipolar bozukluk yer almaktadır.

Çocuk ve ergen ruh sağlığı hastalıkları, aileler, öğretmenler, doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri tarafından tedavi edilebilir. Tedavi, bireysel terapi, aile terapisi, ilaç tedavisi veya bir kombinasyonu gibi çeşitli yöntemleri içerebilir. Erken tanı ve tedavi, çocukların ve ergenlerin ruh sağlığı sorunlarına daha iyi bir şekilde yanıt vermelerine yardımcı olabilir ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayabilir.

İlgi Alanları

Depresyon

Çocuklarda ve ergenlerde depresyon sık görülen bir durumdur. Bu durum, düşük ruh hali, umutsuzluk, enerji eksikliği ve uykusuzluk gibi semptomlarla kendini gösterir. Terapi, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri, depresyonu tedavi etmek için kullanılan yöntemler arasındadır.

Anksiyete Bozuklukları

Anksiyete bozuklukları, çocuklarda ve ergenlerde sık görülen bir durumdur. Bu durum, aşırı kaygı, endişe, panik ataklar ve fobi gibi semptomlarla kendini gösterir. Kognitif davranışçı terapi, ilaçlar ve diğer terapi yöntemleri anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

DEHB, çocuklarda ve ergenlerde sık görülen bir durumdur. Bu durum, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik gibi semptomlarla kendini gösterir. İlaçlar, terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri DEHB’yi tedavi etmek için kullanılır.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB)

OKB, tekrarlayan zorlayıcı düşünceler ve davranışlarla kendini gösteren bir anksiyete bozukluğudur. OKB’yi tedavi etmek için kognitif davranışçı terapi ve ilaçlar kullanılır.

Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları, çocuklarda ve ergenlerde sık görülen bir durumdur. Bu durum, yeme alışkanlıklarında bozulma, yeme krizleri ve anoreksiya gibi semptomlarla kendini gösterir. Tedavi, bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi ve ilaçlar gibi yöntemleri içerebilir.

Otizm Spektrum Bozuklukları (ASD)

ASD, sosyal etkileşim, iletişim ve davranışta kısıtlılıklarla kendini gösteren bir nörogelişimsel bozukluktur. Tedavi, bilişsel davranışçı terapi, sosyal beceri eğitimi ve ilaçlar gibi yöntemleri içerebilir.

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, mani ve depresyon arasında değişen anormal ruh halleriyle kendini gösteren bir durumdur. Terapi ve ilaçlar, bipolar bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Bölüm Hastalıklar

Otizm
Otizm, genellikle çocukluk döneminde başlayan, sosyal etkileşimde ve iletişim becerilerinde...

Bölüm Makaleleri

Otizm Hastalığı Nedir
Otizm, genellikle çocukluk döneminde başlayan ve ömür...
Otizm Nedir?
Otizm spektrum bozukluğu (ASD), genellikle çocukluk...
Disleksi
Disleksi, öğrenme güçlüğü olarak bilinen bir durumdur...
Çocuklarda Cinsel Gelişim Bozuklukları Nedir?
Çocuklarda cinsel gelişim bozuklukları, normal cinsel...
Akran Zorbalığı: Çocuklar ve Gençler Arasındaki Sessiz Tehlike
Akran zorbalığı, bir çocuğun ya da gençlerin başka...

Bölüm İşlemler

Moxo Dikkat Testi
MOXO Dikkat Testi, dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite performansını...