Gıdı eritmek için 5 kolay egzersiz

Gıdı eritmek için 5 kolay egzersiz

İçindekiler

cift cene ve gidi eritme egzersizleri

Çift çene herkesin kurtulmak istediği, çoğunlukla yaşlanma ve genetikle ilgili ciddi bir problemdir. Çift çene sorununu ele almak için farklı yöntemler ve tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında cerrahi müdahaleler, diyet ve egzersiz, yüz yogası, botoks enjeksiyonları ve estetik tedaviler yer alabilir. Çift çene problemi yaşayan bir kişi, bu konuda bir dermatolog, diş hekimi veya plastik cerrah ile görüşerek en uygun tedavi seçeneğini belirlemelidir. Plastik cerrahi bunun için bir çözüm gibi görünse de bu hem maliyet hemde doğallık açısından tercih sebebi değildir. Her zaman olduğu gibi  bu problemden kurtulmanın doğal yollarını sizler için araştırdık. Çene sarkmasını eritmek ve engellemek için 5 kolay egzersiz;

1. Ağzınızı Açın

Ağzınızı açabileceğiniz kadar açarak 10 saniye kadar bu şekilde bekleyin. Bunu yaparken kimsenin sizi görmediğinden emin olun 🙂

2.  Başınızı Geriye Yaslayıp Tavana Bakın

Başınızı yavaşça geriye yaslayıp tavana bakın. Dudaklarınızla öpücük yapıp 5 saniye bekleyin. Bu egzersizi günde 10 defa tekrarlayın. Aynı uyarı bu alıştırma için de geçerlidir 🙂

3. Başınızı Çevirin

Başınızla yuvarlak daireler çizerek yapacağınız boyun egzersizi çift çene sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. Yavaşça ve düzenli yapmaya özen gösterin. Hareketin tersini de yapın (iki yöne). Bu hareketi günde 3-5 kere yapın.

4. Çene İtme Egzersizi

Başınızı dik bir şekilde tutun. Alt çenenizi öne doğru iterek çene kaslarınızı çalıştırın. 5 saniye boyunca bu pozisyonu koruyun, ardından rahatlayın. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.

5. Dudak ve Dil Egzersizi

Başınızı dik tutun. Dudaklarınızı dışa doğru büzün ve dudaklarınızı sıkıca sıkın. Ardından dilinizi öne doğru iterek dudaklarınıza bastırın. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin, ardından rahatlayın. Egzersizi 10 kez tekrar edin.

Bonus- Uyku Pozisyonu/Yastık

En sağlıklı uyku pozisyonuyla ilgili daha önce bilgilendirici görsel ve makale paylaşmıştık. Uyku pozisyonu Çift çene sorununda da önemli etkiye sahiptir. Yüksek (Kalın) yastıklar yatarken çene bölgesinde gerilmeye yol açtığından çift çene oluşumunu kolaylaştırabilir. Bu yüzden ağır ve kalın yastıklar yerine ince ve yumuşak yastıklar terich edilmelidir.

Çene egzersizleri, düzenli olarak yapılmalı ve sabır gösterilmelidir. Ancak, çift çene sorununu tamamen ortadan kaldırmak için diyet ve egzersiz gibi daha genel yaşam tarzı değişiklikleri de düşünülmelidir. Ayrıca, bu egzersizlere başlamadan önce bir sağlık profesyoneli veya fizyoterapistten onay almak da önemlidir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dr Emine Yuksel Kars
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Emine Yüksel Kars
Uzm Dr Uzeyir Cansever
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Üzeyir Cansever
Op Dr Serkan Serifler
Baş ve Boyun Cerrahisi
Op. Dr. Serkan Şerifler