5 Kolay Adımda Alkali Diyeti

İçindekiler

kolay alkali diyet

Alkali diyeti vücuttaki asit – baz dengesini kurmaya yönelik bir diyettir. Bu diyete direkt olarak başlamak yerine yavaş yavaş, gün gün başlayın. Mükemmeli yakalamanıza gerek yok, aynı zamanda hayatınızdan zevk alarak bu diyete devam edebilirsiniz. Bir gün ara verin ve kendinize ikramlar sunun.

Bu diyet sizin hayat tarzınıza uyması için yapılmıştır, sizin hayat tarzınızı değiştirmek için değil.

1. Hidrasyon

İnsanların yüzde 90’ı kronik olarak dehidrasyon yaşıyor yani az su tüketiyor. Düzgün bir şekilde su tüketmek sizi sağlığınızda, enerjinizde, zindeliğinizde ve bağışıklık sisteminizde büyük faydalar sağlayacaktır.
Nasıl Bir Hidrasyon?
Günde ortalama 12 bardak su içmeye özen gösterin. Bu suya ¼ limon ekleyerek sindirim sisteminizi ve metabolizmanızı hızlandırın.

2. Yeşili Tercih Edin

Alkali diyet alkali yiyecekleri tercih ederek olur. Bildiğiniz alkali yiyecekler : taze sebzeler, salatalar, yapraksı sebzeler, düşük şekerli meyveler, kabuklu yemişler, sağlıklı yağlar. Size zararlı asidik yiyecekler ise : işlenmiş yiyecekler, fast food, trans yağlar, beyaz ekmek, beyaz pirinç, çikolata, cips, dondurma ve pizza. Burada önemli olan şey ise 80/20 kuralını uygulamaktır. Yani her tükettiğiniz yüzde 80 alkali yiyecek için yüzde 20 asidik yiyecek tüketin.

3. Geçiş Dönemi

Ağırdan alın. Alkali diyetinin yüzde yüz bir şekilde uygulamaya çalışan insanların neredeyse hepsi bir hafta içinde başarısız olmaktadır. Kimse mükemmel değildir bu yüzden kendinizi yavaş yavaş alıştırın. Alkali diyeti kısıtlamalarla ilgili değildir. Yavaş yavaş alışacaksınız ve hata yaparak öğreneceksiniz. İlk 2-3 günden sonra diyeti bırakmak yerine uzun dönemde başarıyı hedefleyin. Aileniz ve kendiniz için en uygun yemekleri deneyerek bulun.

4. Oksijen

Günde 2 basit nefes alma egzersizi vücudunuzdaki asitleri çıkarmanızda büyük fayda sağlar ve aynı zamanda sizi rahatlatır;
  • Nefes alırken 2’ye kadar sayın
  • 8’e kadar sayarken nefesinizi tutun
  • Tekrar nefes alırken 4’e kadar sayın
  • 10 Defa tekrar edin

5. Besin Destekleri

Vucüdunuzdaki asitleri azaltmak için alkali mineralleri alabilirsiniz. Bunlar: sodyum, magnezyum, potasyum ve kalsiyumdur. Omega-3, -6, -9 yağları da gerçekten faydalıdır.

Son olarak alkali diyeti yavaştan alındığı takdirde gayet basit bir diyettir. Öncelikli amacınız mükemmeliyetçilik yerine 80/20 oranına bağlı kalarak kilo vermektir. Bu diyeti zevk alarak yapın. Basit olun. Hata yaparsanız kendinize kızmak yerine yürüyüşe çıkın ve tekrar odaklanarak baştan başlayın. Sağlıklı ve alkali yaşayın!

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dyt Helin Ceyhun
Beslenme ve Diyetetik
Uzm. Dyt. Helin Ceyhun
Dyt Nilay Karamehmetoglu
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Nilay Karamehmetoğlu
Diyetisyen Ruveyda Kaya
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Rüveyda Kaya

İlgili Birimler