Birim Görselleri

Çocuk Romatoloji Hastalıkları

Birim Hızlı Erişim

Prof Dr Faysal Gok
Prof. Dr. Faysal Gök

Bölüm Doktorları

Ankara Hastanesi
Kuzey Ankara Hastanesi
Mesaj Yolla
Whatsapp Bilgi Hattımızdan Hızlı Etkileşim Kurarak Hasta Hizmetleri asistanımız ile Görüşün
Şimdi Arayın
Bizi Arayarak A life Danışmanından Tedavilerimiz Hakkında Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.
Hızlı Randevu
Web Sitemiz Üzerinden İstediğiniz Uzman Hekimi ve Tarihi Kendiniz Belirleyerek Randevu Oluşturun.

A Life – Çocuk Romatoloji Bölümü

A Life Sağlık Grubu’nun Çocuk Romatoloji Bölümü, çocuklarda romatolojik rahatsızlıkların tanılanması, tedavisi ve yönetimi konularında uzmanlaşmış bir tıbbi birimdir.

Bu bölüm, çocuklarda eklem, kas, kemik ve bağışıklık sistemi ile ilgili sorunları ele alır ve onların sağlıklı büyüme ve gelişmelerini destekler.

Çocuk Romatoloji Bölümü’nün Özellikleri

Çocuk Romatoloji Uzmanları

Bölümümüz, çocuk romatolojisi konusunda uzmanlaşmış ve deneyime sahip pediatristler ve romatologlar tarafından yönetilir. Bu uzmanlar, çocuklarda görülen romatolojik rahatsızlıkları tanılamak ve tedavi etmek için eğitilmişlerdir.

Romatolojik Hastalıkların Tanı ve Tedavisi

Bölümümüz, romatoid artrit, juvenil idiyopatik artrit (JİA), lupus, juvenil skleroderma ve diğer romatolojik hastalıkların tanı ve tedavisi konularında hizmet sunar.

Multidisipliner Yaklaşım

Romatolojik hastalıklar, genellikle birden fazla sistemi etkileyebilir. Bölümümüz, multidisipliner bir yaklaşım benimser ve gerektiğinde diğer uzmanlarla işbirliği yaparak en iyi tedaviyi sunar.

Tedavi Seçenekleri

Romatolojik hastalıkların tedavisi, ilaçlar, fizik tedavi, rehabilitasyon, beslenme danışmanlığı ve psikolojik destek gibi çeşitli seçenekleri içerebilir. Bölümümüz, çocukların özel ihtiyaçlarına uygun tedavi planları oluşturur.

Aile Eğitimi

Romatolojik hastalıkların yönetimi, ailelerin de aktif katılımını gerektirebilir. Bölümümüz, ailelere hastalık hakkında eğitim verir ve destek sağlar.

Gelecek Planları

Çocuklarımızın sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamak için, gelecekteki sağlık sorunları ve tedavi seçenekleri konusunda aileleri bilgilendirir.

Çocuk Romatoloji Bölümü olarak, çocukların sağlığını korumak ve romatolojik hastalıkların etkilerini en aza indirmek için buradayız. Her hasta benzersizdir ve bu nedenle her birine kişiselleştirilmiş bir tedavi yaklaşımı sunmayı taahhüt ediyoruz.

A Life Sağlık Grubu olarak, çocuklarımızın sağlığına odaklanarak ailelere destek vermek ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunmak için buradayız.

Size ve sevdiklerinize en iyi sağlık hizmetini sunmak için A Life Sağlık Grubu’nun Çocuk Romatoloji Bölümü’ne güvenebilirsiniz!

Sık Rastlanan Romatoloji Hastalıkları

 • Juvenil İdiyopatik Artrit
 • Sistemik Lupus Eritematozus
 • Dermatomiyozit
 • Poliarteritis Nodosa
 • Skleroderma
 • Henoch-Schönlein Purpurası
 • Kawasaki Hastalığı
 • Sjögren Sendromu
 • Behçet Hastalığı
 • Reaktif Artrit
 • Juvenil Spondiloartrit
 • Periodik Ateş Sendromları
 • Romatoid Artrit (Nadir olarak çocuklarda görülebilir)
 • Sistemik Skleroz
 • İdiyopatik İnflamatuar Miyopati

Bu, çocuk romatolojisi alanında sık görülen bazı hastalıkların isimleridir. Çocuk romatolojisi uzmanları, bu hastalıkların tanısını koymak, tedavi etmek ve yönetmek için özel eğitim almıştır.

Her bir hastalığın belirtileri, seyri ve tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir, bu yüzden doğru tanı ve tedavi için bir çocuk romatolojisi uzmanına başvurmak önemlidir.

İlgi Alanları

Sistemik Lupus Eritematozus

İmmün sistemi etkileyen otoimmün bir hastalık olan sistemik lupus eritematozus, çocuklarda da görülebilir. Bu hastalık, eklemleri, deriyi, böbrekleri, kan hücrelerini ve diğer organları etkileyebilir.

Dermatomiyozit

İnflamasyon ve kas zayıflığına yol açan bir otoimmün kas hastalığı olan dermatomiyozit, çocuklarda da görülebilir. Aynı zamanda ciltte döküntü ve kızarıklık da oluşabilir.

Skleroderma

Cilt, kan damarları ve bazen iç organları etkileyen bir otoimmün hastalık olan skleroderma, çocuklarda da nadir görülen bir durumdur.

Henoch-Schönlein Purpurası

İç organlar, cilt ve eklem iltihabına yol açan bir damar iltihabı olan Henoch-Schönlein purpurası, genellikle çocuklarda görülür. Bu hastalık, döküntü, karın ağrısı, eklem ağrısı ve kanlı idrar gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Kawasaki Hastalığı

Ateş, döküntü, lenf bezlerinde büyüme, el ve ayaklarda kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkan Kawasaki hastalığı, çocuklarda damar iltihabına neden olan bir durumdur.

Jüvenil Skleroderma

Deri ve dokuları etkileyen bir romatizmal hastalık olan jüvenil skleroderma, çocuklarda nadir görülen bir durumdur. Ciltte sertleşme, kısıtlı hareketlilik ve eklemlerde sertlik gibi belirtilere neden olabilir.

Periodik Ateş Sendromları

Bu sendromlar, tekrarlayan ateş ataklarına, deri döküntülerine ve bazen eklem ağrılarına neden olabilen genetik kökenli otoinflamatuar hastalıklardır. Periodik ateş sendromlarının bazı örnekleri şunlardır: Familial Mediterranean Fever (FMF), TRAPS (Tumor Necrosis Factor Receptor-Associated Periodic Syndrome), CAPS (Cryopyrin-Associated Periodic Syndromes) vb.

Romatoid Artrit

Romatoid artrit genellikle yetişkinlerde görülen bir otoimmün hastalıktır, ancak nadir durumlarda çocuklarda da ortaya çıkabilir. Romatoid artrit, eklemlerde iltihaplanmaya, ağrıya ve eklem hasarına neden olur.

Sistemik Skleroz

Sistemik skleroz, bağ dokusunu etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Deride sertlik ve kalınlaşma, iç organların fibrozisi (sertleşmesi) ve dolaşım sistemi sorunları gibi belirtilerle kendini gösterir.

İdiyopatik İnflamatuar Miyopati

İdiyopatik inflamatuar miyopati, kaslarda kronik iltihaplanmaya neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalık, kas güçsüzlüğüne, kas ağrısına ve bazen eklem ağrılarına yol açabilir.

Bölüm Hastalıklar

Periyodik Ateş Sendromu
Periyodik ateş sendromu, ailesel Akdeniz ateşi (Familial Mediterranean Fever - FMF)...
Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF)
Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) genellikle romatoloji veya çocuk romatoloji uzmanları...
Ankilozan Spondilit
Ankilozan spondilit genellikle romatoloji bölümü tarafından tanı ve tedavi edilen...
Behçet Hastalığı
Doktorunuza semptomlarınızı anlatarak başvurduğunuzda, size en uygun uzmanlık alanına...

Bölüm Makaleleri

Bebeklerde Sarılık Nedir ?
Bebeklerde Sarılık, bebeklerde oldukça sık görülen...
Romatizmal Hastalıklar Nedir ?
Romatizmal hastalıklar, kas, eklem dokusunda kronik...
Otoimmün Hastalıklar Nedir?
Otoimmün,vücudun kendi dokularına karşı antikor üreterek...
Ateşli Romatizma Nedir ?
Ateşli romatizma, Bu hastalık, beta-hemolitik streptokok...
Poliartrit Nedir ?
Poliartrit, sık görülen bir semptom olarak romatoid...
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Nedir ?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kapsamında, bebeklerin...
Çocuk Romatoloji Nedir ?
Çocuk romatoloji, çocukluk çağındaki romatolojik hastalıkların...
Eklem Ağrısı Nedir ?
Eklem ağrısı semptomları arasında ağrı, şişlik, kızarıklık,...
Çocuk Hastalıkları Nelerdir ?
Çocuk hastalıkları, bebeklikten ergenliğe kadar her...
Lupus (Kelebek Hastalığı) Nedir ?
Lupus, çok çeşitli semptomlara neden olabilir ve vücudun...

Bölüm İşlemler