Çocuk Kalp Hastalıkları Nedir ?

Çocuk Kalp Hastalıkları Nedir ?

İçindekiler

cocuk kalp hastaliklari nedir

Çocuklarda kalp hastalıkları, doğumsal veya sonradan edinilmiş olabilir. Doğumsal kalp hastalıkları, kalp ve dolaşım sistemi gelişiminin anne karnındayken veya doğum sırasında bozulması sonucu oluşur. Edinilmiş kalp hastalıkları ise, doğumdan sonra kazanılan enfeksiyonlar, yaralanmalar veya yaşam tarzı faktörleri nedeniyle gelişir.

Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının bazıları şunlardır:

  1. Doğumsal kalp hastalıkları: Ventriküler septal defektler (VSD), atriyal septal defektler (ASD), patent ductus arteriosus (PDA) gibi kalp duvarındaki açıklıklar ve kalp kusurları, doğumsal kalp hastalıklarına örnek verilebilir.
  2. Kalp kapak hastalıkları: Kalp kapakları, kan akışını düzenleyen kapaklardır ve kapakların işlevlerinde bir bozukluk, kalp kapak hastalığına neden olabilir.
  3. Miyokardit: Miyokardit, kalp kasının iltihaplanmasıdır ve enfeksiyon, toksinler veya ilaçlar nedeniyle oluşabilir.
  4. Aritmi: Aritmiler, kalp atışlarında anormal ritim veya hız değişiklikleri olarak tanımlanır ve doğuştan olabilir veya sonradan edinilebilir.
  5. Kardiyomiyopati: Kardiyomiyopati, kalp kasının zayıflaması veya genişlemesiyle karakterize edilen bir hastalıktır ve doğuştan veya sonradan edinilebilir.
  6. Perikardit: Perikardit, kalbi saran zarın iltihaplanmasıdır ve enfeksiyon, travma veya diğer faktörler nedeniyle oluşabilir.

Çocuklarda kalp hastalıklarının tedavisi, semptomların ciddiyetine ve hastalığın türüne bağlıdır. Tedavi, ilaçlar, cerrahi müdahaleler, kalp kateterizasyonu veya diğer tedavileri içerebilir. Tedaviye erken başlamak, çocukların sağlıklı bir kalbe sahip olmalarını ve normal bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Prof Dr Faysal Gök
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Prof. Dr. Faysal Gök
Doç Dr Ediz YEŞİLKAYA
Çocuk Endokrinoloji
Doç.Dr. Ediz Yeşilkaya
Uzm Dr Vedat Öztürk
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uzm.Dr. Vedat Öztürk
Ayse ILCI png
Çocuk Acil
Uzm.Dr. Ayşe Ilcı
Zeynep Bediroğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uzm.Dr. Zeynep Bediroğlu
bitirgen
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uzm.Dr. Muhittin Bitirgen
Mehmet Saldır
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uzm.Dr. Mehmet Saldır
Doç Dr ARİF BAHAR png
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Doç. Dr. Arif Bahar