Egzersiz yapmadan göbeğinizi eritmenin 9 kolay yolu

Egzersiz yapmadan göbeğinizi eritmenin 9 kolay yolu

İçindekiler

gobek yaglarindan kurtulma yollari 4

Bel ve karın bölgesinde depolanan yağ metabolizma açısından en tehlikeli olandır. Zamanında kontrol edilmediğinde felç, kalp ve damar hastalıkları diyabet gibi bir çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bu bölgedeki yağ tabakasını eritmenin en kolay yolu egzersiz olarak bilinir. Egzersiz bazen yorucu, bazen usandırıcı ve en önemlisi zaman gerektiren bişeydir. Egzersiz yapmadan göbek ve hatta vucüttaki fazla yağlardan kurtulmanın basit ve etkili yöntemleri;

1. Stresten kurtulmanın yollarını bulun; Kartizol hormonlar karın bölgesindeki yağlardan kurtulmayı zorlaştırır. Stres vucütta yağ birikmesine yol açan kortizol hormonların salgılanmasına yol açar. Salgılanan hormonlarda karın boşluğundaki organları çevreler. Stresten kurtulmak için kendinize aktivite bulmanın yollarını arayabilirsiniz.

2. Düzenli Uyku; Günlük ortalama 5-6 saat uyku vucüdun dinlenmesi ve zinde kalması için yeterli ve faydalıdır. Daha iyi dinlenmiş beden ve zihin için yatağınızdan telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazları uzak tutmanız da gerekiyor. Verimli uyku uyumak için daha önce yayınlamış olduğumuz sağlıklı uyku pozisyonu makalemize de göz atabilirsiniz.

3. Yemek Öncesi 1 Bardak Su için; Yemek öncesi içeceğiniz bir bardak su karın bölgesini doldurarak daha fazla yemek yemenize engel olur. Ayrıca yemek yerkende su yudumlamanızda fayda var.

4. Yağlı Yiyeceklerden Sakının; Egzersiz yapmadan karın yağlarınızı kaybetmek için, daha fazla kalori yakmak gerekir. Bu yüzden sindirimi zor ve kalori değeri yüksek yağlı yiyeceklerden kaçının. Lifli gıdalar yiyerek uzun süre tok kalabilir ve metabolizmanızı mükemmel şekilde çalıştırabilirsiniz.

5. Küçük Lokmalar – Çok Öğün; Yemek yerken lokma ve besinleri küçük parçalar halinde yemeye özen gösterin. 2 öğün tam doymak yerine 3 öğün daha az yiyerek kan şekerinizi de optimize etmiş olursunuz.

6. Dengeli Beslenme; Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı zaten bu kiloların ana sebebidir. Kızarmış gıdalardan, fındık gibi yağlı gıdalardan uzak durup, meyve,sebze, tam tahıl içeren düşük yağlı besinler kilolarınızı yok etmeye yardımcı olurken zengin mineral ve vitaminlerle de tüm vucüt sağlığınıza katkı sağlarlar.

7. Yeşil Çay Tüketin; Vucüdun su ihtiyacını su veya yeşil çaydan temin etmeye çalışın, gazlı içecekler ve alkolden uzak durun.

8. Yürüyüş Yapın; Fırsat buldukca yapacağınız kısa yürüyüşler de yağlarınızı eritmek için etkili yollar arasındadır.

9. Güne Mutlaka Kahvaltıyla Başlayın; Protein bakımından besleyici olan kahvaltı metabolizma açısından çok önemlidir. Unutmayın ki göbekten kurtulmak aç kalmak demek degildir.

Yorucu ve bazen can sıkıcı egzersizler her ne kadar vucuttaki yağların eritilmesi için önemli olsa da, bizim listemiz uzmanlarca onaylanmış kısa vadeli çözümleri içeriyor. Sizin de kendi yöntem ve önerileriniz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Prof Dr Senay Durmaz Ceylan
Endokrinoloji ve Metabolizma
Prof. Dr. Şenay Durmaz Ceylan
Doc Dr Serhat Isik
Endokrinoloji ve Metabolizma
Doç. Dr. Serhat Işık

İlgili Birimler