Gastroenterit Nedir?

İçindekiler

gastroenterit nedir

Gastroenterit, mide ve bağırsakların iltihaplanmasıdır. Genellikle viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Gastroenterit, genellikle ishal, kusma, karın ağrısı, kramp, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve halsizlik gibi semptomlarla kendini gösterir.

Viral gastroenterit genellikle rotavirüs veya norovirüs gibi virüslerden kaynaklanır ve daha yaygın olarak çocuklarda görülür. Bakteriyel gastroenterit, Salmonella, E. coli veya Campylobacter gibi bakterilerden kaynaklanabilir ve genellikle enfekte su veya gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkar.

Gastroenteritin tedavisi, semptomların ciddiyetine ve nedenine bağlıdır. Semptomları hafifletmek için sıvı alımı, elektrolit takviyeleri, uygun beslenme ve istirahat önemlidir. Ayrıca, antidiyareik ilaçlar, antiemetikler, antispazmodikler ve antibiyotikler gibi ilaçlar da semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Gastroenterit, genellikle kendiliğinden iyileşir, ancak çocuklar, yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler gibi risk altındaki kişilerde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, semptomlar ciddi veya uzun süreliyse veya semptomlarla birlikte kanlı dışkı, yüksek ateş veya ciddi karın ağrısı varsa, bir sağlık uzmanına başvurulması önemlidir. Gastroenteriti önlemek için, hijyenik önlemler almak, enfekte su veya gıdalardan kaçınmak ve el yıkama alışkanlığı edinmek önemlidir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dr Murat Cigerim Son
Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Murat Ciğerim

İlgili Birimler