ITP Nedir ?

ITP Nedir ?

İçindekiler

ITP nedir

ITP (İdiyopatik Trombositopenik Purpura), trombosit sayısının azalması nedeniyle kanın pıhtılaşma yeteneğinde azalma ile karakterize bir otoimmün hastalıktır. Trombositler, kanın pıhtılaşmasında önemli bir role sahiptir ve kanama durduktan sonra yara iyileşmesine yardımcı olurlar.

ITP’de, bağışıklık sistemi yanlışlıkla trombositleri yabancı bir madde olarak algılar ve onları yok etmeye çalışır. Bu süreç, trombosit sayısının azalmasına ve kanama riskinin artmasına neden olur. ITP’nin belirtileri arasında kolayca morarma veya kanama, özellikle burun veya diş etlerinden kanama, kanlı dışkı veya idrar, ciltte kırmızı veya mor lekeler (purpura) ve aşırı adet kanaması yer alabilir.

ITP tedavisi, trombosit sayısını artırmayı hedefler. Bu amaçla kortikosteroidler, immunoglobulin tedavisi, splenektomi (dalak cerrahisi) ve trombosit transfüzyonları gibi farklı tedavi seçenekleri kullanılabilir. Tedavi seçimi, hastanın yaşına, semptomların ciddiyetine, trombosit sayısına ve diğer faktörlere bağlıdır.

ITP, genellikle kendiliğinden iyileşebilen bir hastalıktır ve tedavi edilmeden de spontan olarak düzelme gösterebilir. Ancak, tedavi edilmezse, ciddi kanama durumlarına neden olabilir. Bu nedenle, ITP semptomları geliştiğinde bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Doc Dr Handan Cipil
Dahiliye - İç Hastalıkları
Doç. Dr. Handan Çipil

İlgili Birimler