Buerger Nedir ?

Buerger Nedir ?

İçindekiler

buergerr nedir

Buerger hastalığı, ağrılı ve iltihaplı bir damar hastalığıdır. Buerger hastalığının belirtileri, ağrılı, şişmiş veya iltihabı olan ayak ve bacaklarda küçük kan damarlarını etkilemesine neden olur. Genellikle, ayak parmaklarının ön ve arka yüzeylerinde, dizlerin arka yüzeylerinde, el bileklerinde veya diz eklemlerinde görülen ödem, iltihaplanma ve kızarıklıkla birlikte ağrılı eklem hareketleri de görülebilir. Tedavide, kan dolaşımını iyileştirmeyi amaçlayan tedaviler kullanılır.  Bunlar arasında, sigara içmekten kaçınma, hareket, ilaçlar ve cerrahi tedaviye kadar değişen seçenekler ile etkili olabilecek tedaviler vardır.

 Cilt lekeleri, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen renk değişiklikleridir. Ciltteki pigmentasyonu değiştiren pigmentlerin artmasına neden olurlar. Genellikle ciltteki pigmentasyonu kontrol eden melanin adlı pigmentin artması ile oluşurlar.

Belirtileri; koyu renkli, siyah, kahverengi, kırmızı, mor veya yeşil renkli lekeler, kabarcıklar veya sivilceler olarak görülebilir. Tedavileri; ışık tedavisi, kimyasal peeling, lazer tedavisi, kortizon enjeksiyonu, cilt kanseri tedavisi ve kremler olarak sıralanabilir. Bunların yanı sıra cilt lekelerinin tedavisi için doğal yöntemler de kullanılabilir. Bu yöntemler arasında limon suyu, aloe vera, papatya, turp, zeytinyağı ve zencefil gibi bitkisel ürünler kullanılabilir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler