Eklem Ağrısı Nedir ?

Eklem Ağrısı Nedir ?

İçindekiler

eklem agrisi nedir

Eklem ağrısı, bir veya birden fazla eklemin ağrılı ve rahatsız edici hissettirmesi durumudur. Eklem ağrısı, eklemin kendisindeki hasardan veya çevredeki dokularda (kas, tendon, bağ dokusu) meydana gelen hasardan kaynaklanabilir.

Eklem ağrısı birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Örneğin, osteoartrit, romatoid artrit, gut hastalığı, lupus, enfeksiyonlar, kemik kırıkları veya yaralanmalar eklem ağrısına neden olabilir.

Eklem ağrısı semptomları arasında ağrı, şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı, hareket kısıtlılığı ve sertlik yer alabilir. Eklem ağrısı genellikle belirli bir eklem veya eklem grubu için özeldir. Ancak bazen, tüm vücuttaki eklemlerde ağrı olabilir.

Eklem ağrısı tedavisi, altta yatan nedenin belirlenmesine bağlıdır. Tedaviler arasında ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler, fizik tedavi, egzersiz, sıcak veya soğuk terapi ve diğer alternatif tedaviler yer alabilir.

Eklem ağrısı tedavisi, ağrının nedenine, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, semptomların şiddeti ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, eklem ağrısı semptomları geliştiğinde bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Prof Dr Faysal Gok
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Prof. Dr. Faysal Gök
Uzm Dr Emine Yuksel Kars
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Emine Yüksel Kars
Op Dr Salih Firat
Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Salih Fırat
Op Dr Huseyin Avni Ozkok
Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Hüseyin Avni Özkök
Uzm Dr Uzeyir Cansever
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Üzeyir Cansever
Op Dr Alp Burak Ekmekci
Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Alp Burak Ekmekci
hekim foto no
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Tahir Onurlu