Kırışıklarla Başa Çıkmanın 15 Yolu

Kırışıklarla Başa Çıkmanın 15 Yolu

İçindekiler

kirisiklarla basa cikmanin yolu

Er yada geç yüzde görülecek olan ince ve belirgin kırışıklıklarla mücadele etmenin en kolay yolu cilt bakımı ve güneşten korunmadır. Cildin uzun yıllar sonra aşınması sonucu oluşmaya başlayan bu çizgilerle kendi yöntemlerinizle başa çıkma yollarından bahsedeceğiz. Cilt ve bakım uzmanları tarafından geliştirilen bu yöntemlerin ve maskelerin sizde de işe yaraması dileklerimizle.

Temel Kırışıklık Nedenleri

Yaşlanma sürecinde görünmeye başlayan kırışıklıklar cildinizin artık taze ve gençlikteki elastik yapısını kaybetmeye başladığını gösterir. Sulu ve nemli cildinizi uzun yıllar muhafaza etmek için yaşam tarzınız ve beslenme stilleriniz çok önemlidir. Güneş yanıkları ve tahribatlar sonucu oluşan ölü hücreler ciltte matlaşma ve çizgilenmeye yol açtığı gibi kötü yüz temizleme alışkanlıkları, kimyasal içeren kozmetik ürünleri, çevre kirliliği ve UV ışınları kırışıklıkların diğer nedenleridir.


Çözüm Yöntemleri
İnce çizgilere erken müdahele ederseniz, derin kırışıklıkların sürecini yavaşlatabilirsiniz. Güzellik uzmanları, dermatologlar ve cilt bakım uzmanları tarafından oluşturulan kendi kendinize yapıp uygulayabileceğiniz yöntemlere bakıp istediğinizi seçerek başlayabilirsiniz.

1. Üzüm:

20 tane kadar çekirdeksiz yeşil üzümü 1 dakika süreyle mixerden geçirin. Karışımın suyunu bir pamukla yüzünüze ve kırışık bölgelerinize sürüp 20 dakika bekleyin. Sonra ılık suyla yıkayın. Üzümün içerdiği malik asit sayesinde kırışıklıklarda azalma göreceksiniz.

2. Havuç + Bal Maskesi:

2 çay kaşığı havuç suyu ve yarım çay kaşığı balı iyice karıştırarak yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekleyip yıkayın.

3. Muz:

Bir kaç dilim muzu püre kıvamına gelene kadar ezip yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletip yıkayın. Cilt yapınıza bağlı olarak ince çizgilere ve kırışıklıklara karşı etkili bir yöntem olabilir.

4. Yeşil Çay:

Taze demlenmiş çay (yeşil ve beyaz çeşidi) içmek ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltmaya yardımcı antioksidanlar içerir. Yeşil çay yaşlanma belirtilerini azaltmada yararlıdır.

5. Soya Fasülyesi + Süt Maskesi:

Yarım bardak suyun üzerine bardak dolana kadar soya fasülyesi ekleyip gece boyu yumuşaması için bekleyin. Sabah yumuşamış soyayı blenderdan geçirip hamur kıvamına getirin. Üzerine bir kaşık süt ekleyip 1 dakika daha blenderdan geçirin. Oluşan karışımı kırışık bölgelerinize sürüp 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla durulama yapın.

6. Oksijenli Su + Mayonez + Limon Suyu Maskesi:

1 çay kaşığı mayonez, 10 damla oksijenli su ve 10 damla limon suyunu bir kasede karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 20 dakika bekleyin. Özellikle göz çevresinde kan dolaşımını hızlandırıcı etkide olan bu karışım genel görünümünüze de iyi gelecektir.

7. Yeterli Uyku:

Cildin kendini onarması ve yorgun görünümü giderebilmesi için yeterince gece uykusu uyumanız önemlidir. Uyuduğunuz ortamın karanlık ve sessiz olması gerekir. Ayrıca uyku pozisyonunuz için gerekli bilgileri bu makalemizden kontrol edebilirsiniz.

8. Keten Tohumu Yağı:

Günün farklı saatlerinde 4 çay kaşığı keten tohumu yağını ekmeğe damlatarak yada içerek tüketin. Kırışıklıklara iyi gelecektir. Miktarı biraz daha düşük tutabilirsiniz, ishale neden olabilir.

9. Taze Sebze Tüketin:

Özellikle ıspanak ve brokoli gibi A ve E vitamini içerği zengin sebzeler cildinizin genç görünümünü korumasını sağlayacaktır.

10. Bol Su:

Günde en az 7-8 bardak su tüketmeye çalışın. Tüm metabolik faaliyetlerin temel kaynağının su olduğunu unutmayın.

11. Yaban Mersini + Limon:

4 kaşık yaban mersini ve yarım bardak limon suyunu blenderdan geçirin. İyice karıştıktan sonra karışımı pamuk yada kumaş bir bezle yüzünüze uygulayın. 15-30 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın. Yabanmersini ve limon cilt için yararlı bol miktarda antioksidanlar içerir.

12. Güneş Kremi:

Güneşin zararlı ışınlarını absorbe edici yüksek SPF güneş kremleri cildin göreceği zararı azaltacaktır.

13. Meyve – Sebze Suları:

Asidik bir yapıda olan elma, salatalık ve limon suları ciltteki kırışmalara engel olabilmektedir.

14. Zerdeçal + Şeker Maskesi:

2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 2 yemek kaşığı şeker kamışı suyunu karıştırıp macun kıvamına getirin. Yüzünüze 5 dakika boyunca masaj yoluyla uygulayıp ılık suyla yıkayın.

15. Ananas :

Bir miktar ananas suyunu yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekletin. Cilde kazandırdığı parlaklık ve canlılık hissiyle kırışıklıklarda azalma hatta kaybolma olacaktır.

Bu uygulamalar yurt içi/yurt dışı güzellik uzmanları ve dermatologların sırlarından derlenip AlifeSağlıkGrubu kullanıcılarına özel sunulmuştur. Kırışıklıkları azaltma yöntemi kişiseldir ve cilt tipiniz, yaşınız ve kırışıklıkların şiddeti gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Cilt sağlığınızı iyileştirmek ve kırışıklıkları azaltmak için bir dermatologla veya cilt bakım uzmanıyla görüşmek faydalı olabilir. Bu uygulamalardan daha önce denedikleriniz varsa onlarla ilgili deneyimlerinizi ve sorularınızı bizlere iletmekten çekinmeyiniz.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dyt Helin Ceyhun
Beslenme ve Diyetetik
Uzm. Dyt. Helin Ceyhun
Dyt Nilay Karamehmetoglu
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Nilay Karamehmetoğlu
Diyetisyen Ruveyda Kaya
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Rüveyda Kaya