Miyokard Enfarktüsü (Kalp Krizi) Nedir?

İçindekiler

miyokard enfarktusu kalp krizi nedir

Miyokard enfarktüsü, kalbin kan damarlarından birinin tıkanması sonucu kalp kasının bir kısmının ölmesi durumudur. Kalp, kan damarlarından gelen oksijenli kanı vücuda pompalayarak vücudun normal işleyişini sağlar. Ancak, kan damarlarından biri tıkanırsa, kalp kası etkilenir ve bu, miyokard enfarktüsü olarak adlandırılan bir duruma yol açar.

Miyokard enfarktüsü, genellikle bir koroner arterin tıkanması sonucu meydana gelir. Koroner arterler, kalbin kendisi için gerekli olan oksijenli kanı taşıyan kan damarlarıdır. Enfarktüs, koroner arterlerin ateroskleroz adı verilen bir tıkanıklıkla daralması sonucu ortaya çıkar. Bu tıkanıklık sonucu, kalbin ihtiyacı olan kan akışı kesilir ve kalp kası ölmeye başlar.

Miyokard enfarktüsü, kalp krizi olarak da adlandırılır ve ciddi bir tıbbi durumdur. Belirtileri arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar yer alır. Hemen tıbbi yardım almak önemlidir çünkü tedavi edilmediğinde miyokard enfarktüsü ciddi kalp hasarına neden olabilir ve hatta ölüme yol açabilir.

Miyokard Enfarktüsü (Kalp Krizi) Anında Yapılması Gerekenler ?

Miyokard enfarktüsü, ciddi bir tıbbi durumdur ve hemen tıbbi yardım almak gerekmektedir. Eğer bir kişi miyokard enfarktüsü semptomları yaşıyorsa, aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  • Acil servisi arayın: Acil servisi arayarak en kısa zamanda ambulans çağırın. Ambulans hızlı bir şekilde hastaneye ulaşmanızı sağlayacaktır.
  • Hasta rahatlatılmalı: Hastayı rahatlatın, sakinleştirin ve yatırın. Hareketlerini sınırlayın ve kalp kasına zarar veren herhangi bir faaliyetten kaçının.
  • Nitrogliserin kullanımı: Eğer kişi daha önceden kalp hastalığı nedeniyle nitrogliserin kullanıyorsa, doktorunun önerdiği şekilde ilacı kullanmasına izin verin.
  • Aspirin kullanımı: Eğer kişi daha önceden aspirin kullanmıyorsa, acil servis görevlileri gelene kadar bir aspirin tabletini çiğneyerek yutmasına yardımcı olun. Aspirin, kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp krizi riskini azaltır.
  • Kalp masajı: Eğer kişi solunum yapmıyorsa, kalp masajı yaparak hayat kurtarabilirsiniz. Ancak, kalp masajı yapmadan önce bir eğitim almanız gerekmektedir.

Miyokard enfarktüsü ciddi bir tıbbi durumdur ve erken müdahale hayat kurtarıcı olabilir. Semptomların farkında olmak ve hemen tıbbi yardım çağırmak önemlidir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler