Kronik Bel Ağrısı Nedir ?

Kronik Bel Ağrısı Nedir ?

İçindekiler

kronik bel agrisi nedir

Kronik bel ağrısı, altı haftadan uzun süren sürekli bir bel ağrısıdır. Bel ağrısı, alt sırt bölgesinde hissedilen acı, sızı, yanma veya keskin ağrı şeklinde olabilir. Kronik bel ağrısı, birçok nedenle ortaya çıkabilir ve yaşlı yetişkinler arasında daha yaygın olarak görülür.

Bel ağrısı nedenleri arasında kas ve bağ dokusunun yaralanması, disk herniasyonu, dejeneratif disk hastalığı, spinal stenoz, skolyoz, osteoartrit, romatoid artrit, enfeksiyonlar, tümörler, kemik erimesi ve endometriozis gibi çeşitli faktörler yer alabilir. Bazı risk faktörleri, düşük fiziksel aktivite, obezite, sigara içmek, aşırı yük kaldırmak, stres, depresyon ve diğer duygusal faktörler olabilir.

Kronik bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının altında yatan nedenlere ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında fizik tedavi, ilaçlar, enjeksiyonlar, cerrahi, masaj terapisi, akupunktur ve diğer alternatif tedaviler yer alabilir. Bazı durumlarda, bel ağrısı kronik hale gelebilir ve tedavi edilmesi zor olabilir. Bu nedenle, kronik bel ağrısı yaşayan kişilerin bir doktorla düzenli olarak görüşmesi ve tedavi seçeneklerini değerlendirmesi önemlidir.

Kronik Bel Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir ?

Kronik bel ağrısı için genellikle aile hekimleri veya genel pratisyenlerle başvurulur. Ancak, ağrı şiddetli veya uzun süredir devam ediyorsa, bir nörolog veya bir ortopedi doktoruna da yönlendirilebilirsiniz. Kronik bel ağrısı, genellikle birden fazla uzmanın birlikte çalışması gereken bir durumdur. Bu nedenle, fizyoterapistler, ağrı yönetimi uzmanları, kiropraktörler, akupunktur uzmanları, psikologlar ve diğer sağlık profesyonelleri gibi farklı uzmanlardan oluşan bir takım ile çalışmak faydalı olabilir.

Kronik bel ağrısı nedenleri arasında kas ve iskelet sistemi sorunlarından ziyade sistemik sorunlar (romatoid artrit, lupus, osteoporoz vb.) de olabilir. Bu nedenle, kronik bel ağrısı yaşayan kişilerin birçok farklı sağlık uzmanıyla çalışması gerekebilir.

Hangi bölüme gidileceğine karar vermek için en iyi yöntem, kronik bel ağrısının nedenine, şiddetine ve süresine bağlı olarak bir doktorla görüşmek ve doğru yönlendirmeyi almak olacaktır.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dr Emine Yuksel Kars
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Emine Yüksel Kars
Op Dr İrsadi Demirci
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op.Dr. İrşadi Demirci
Op Dr Salih Firat
Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Salih Fırat
Op Dr Huseyin Avni Ozkok
Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Hüseyin Avni Özkök
Uzm Dr Uzeyir Cansever
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Üzeyir Cansever
Op Dr Alp Burak Ekmekci
Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Alp Burak Ekmekci
prof dr selim kayaci
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Prof. Dr. Selim Kayacı
hekim foto no
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm. Dr. Tahir Onurlu