Achondroplazi (Cücelik) ?

İçindekiler

Achondroplazi (Cücelik)

Achondroplazi, genetik bir bozukluk olan bir tür cücelik tipidir. Bu durum, kemiklerin normal büyüme ve gelişme sürecini etkiler. Achondroplazi, bir bireyin kısa boylu olmasına ve vücut proporsiyonlarının değişmesine neden olur.

Achondroplazi’nin belirtileri ve özellikleri şunları içerebilir:

  1. Kısa Boy: Achondroplazi olan bireyler, normalden daha kısa boyludur. Vücut boyutları, kısa bacaklar, kısa kollar ve genellikle normalden daha büyük bir başla orantısız olabilir.
  2. Orta Yüz Anormallikleri: Achondroplazi, orta yüzde bazı anormalliklere neden olabilir. Bu anormallikler arasında alın çıkıntısı, küçük yüz ve gözler, geniş bir alın ve düz bir burun köprüsü yer alabilir.
  3. Kısa Uzuvlar: Achondroplazi olan bireylerde uzuvlar daha kısadır, özellikle bacaklar daha belirgin olarak etkilenebilir.
  4. Lordoz: Achondroplazi, omurganın normal eğrilerini etkileyebilir. Bu durumda, bel bölgesinde aşırı içe doğru eğrilik (lordoz) oluşabilir.
  5. Orta Kulak Sorunları: Achondroplazi olan bireylerde orta kulak sorunları daha yaygın olarak görülür. Sık sık orta kulak enfeksiyonları, işitme kaybı ve işitme sorunları ortaya çıkabilir.

Achondroplazi genellikle spontan bir gen mutasyonu sonucu oluşur. Genellikle bir ebeveynden diğerine geçmez, yeni bir gen mutasyonu sonucunda oluşur. Tanı genellikle fiziksel muayene ve radyografik incelemelerle konulur. Genetik testler, mutasyonu doğrulamak için kullanılabilir.

Achondroplazi’nin tedavisi, semptomlara yönelik yönetim ve destek tedavisi şeklinde odaklanır. Bu tedavi seçenekleri arasında fiziksel terapi, cerrahi müdahaleler (örneğin, bel düzeltme cerrahisi) ve ortopedik destek (örneğin, özel ayakkabılar veya destekleyici cihazlar) yer alabilir.

Her achondroplazi vakası farklıdır ve bireysel ihtiyaçlara göre tedavi planlanmalıdır. Achondroplazi ile yaşayan bireyler, uzman bir sağlık ekibi tarafından takip edilmeli ve yönlendirilmelidir. Düzenli sağlık kontrolleri ve izlem, sağlıklı yaşam tarzı önerileri ve psikososyal destek de önemlidir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Doc Dr Ediz Yesilkaya
Çocuk Endokrinoloji
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya

İlgili Birimler