Birim Görselleri

Çocuk Endokrinoloji

Birim Hızlı Erişim

Doc Dr Ediz Yesilkaya
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya

Bölüm Doktorları

Ankara Hastanesi
Kuzey Ankara Hastanesi
Mesaj Yolla
Whatsapp Bilgi Hattımızdan Hızlı Etkileşim Kurarak Hasta Hizmetleri asistanımız ile Görüşün
Şimdi Arayın
Bizi Arayarak A life Danışmanından Tedavilerimiz Hakkında Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.
Hızlı Randevu
Web Sitemiz Üzerinden İstediğiniz Uzman Hekimi ve Tarihi Kendiniz Belirleyerek Randevu Oluşturun.
Ediz Yeşilkaya

Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya

A Life Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

En Sık Rastlanan Endokrinoloji Hastalıkları

Endokrin sistemin hastalıkları ve bozuklukları çeşitli değişik alanlarda gruplandırılabilir. Bazı endokrinologlar bir veya daha fazla endokrin sistem hastalığı üzerine yoğunlaşırlar, diyabet, tiroid , üreme ve menstüral bozukluklar gibi. Diğerleri endokrinolojinin tüm alanlarında çalışırlar. 

İlgi Alanlarımız :

Erken Ergenlik?

Hipofiz bezinden salgılanan bezler ile çocukluktan ergenliğe geçiş dönemi başlamaktadır. Bu süreçte diğer salgılanan cinsiyet hormonları ise o cinsiyete özgü özelliklerin gelişmeye başlamasını sağlamaktadır. Kız çocuklarında göğüs, erkek çocuklarında testis büyümesi ile kendini gösteren ergenlikte çocuklar sadece bedensel olarak değil ruhsal olarak da değişmektedir.Kız çocukların ergenliğe geçişi 8-13, erkeklerin ise 9-14 yaş aralığında olmaktadır. Eğer çocuklar 8 ve 9 yaşından önce bu belirtileri gösteriyorsa ergen ergenlik yaşıyorlar demektir. Erken ergenlik salgılanan hormonlardan kaynaklanabileceği gibi altında başka nedenler de barındırabilmektedir. Erken ergenlik kontrol altına alınmadığı ya da altındaki hastalık tedavi edilmediği zaman çocukta büyümenin erkenden durmasına sebep olabilmektedir.

Boy Kısalığı

Boy kısalığı, çocuğun yaşı, cinsiyeti ve etnik kökeni dikkate alındığında normal boy aralığının altında olması durumudur. Boy kısalığı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve çocuk endokrinolojisi uzmanları bu durumu değerlendirir.

Büyüme Geriliği?

Kemiklerin ucunda bulunan büyüme plakları ergenliğin sonuna kadar işlevini sürdürmektedir. Büyüme, her çocuğa göre değişse de burada ebeveynlere önemli görev düşmektedir. Çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından çocuğun kemik yaşı ve genetik faktörler göz önüne alınarak büyüme grafiği çıkartılmalı ve bu grafiğe göre de ailelerin gelişimi takip etmeleri gerekmektedir. Büyümeyi etkileyen faktörler arasında anne ve babanın boy oranlarının yanı sıra ergenliğe giriş yaşı bulunmaktadır. Bu faktörlere ek olarak beslenme, organların sağlıklı işlemesi ve hormonlar da büyümede önemlidir.

Çocuklarda Küçük Pipi (Mikropenis)

Küçük pipi, tıbbi olarak mikropenis olarak bilinir, erkek çocuklarda doğumda normalden daha küçük bir penis boyutuna sahip olmaları durumudur. Bu durum, penisin normal boyutunun 2.5 standart sapma altında olması anlamına gelir. Bu durum, çocukların cinsel gelişiminde önemli bir rol oynar ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Konjenital Hipotiroidi

Konjenital hipotiroidi, bebeklerde doğumdan itibaren tiroid bezinin yeterince çalışmaması durumudur. Tiroid bezi, vücudun metabolizmasını düzenleyen hormonları üretir.

Haşimato Tiroiditi

Haşimato tiroiditi, tiroid bezinin otoimmün bir hastalığıdır. Bu durumda, vücudun bağışıklık sistemi yanlışlıkla tiroid bezini hedef alır ve tiroid hücrelerine saldırır. Bu saldırı, tiroid bezinin iltihaplanmasına ve zamanla hasar görmesine neden olur.

Çocuklarda Obezite?

Vücut kitle endeksine göre vücuttaki yağın artış göstermesi obezite yani şişmanlıktır. Alınan ve harcanan kalori arasındaki bozulma sonrasında oluşan obezitenin farklı sebepleri bulunmaktadır. Genetik yatkınlık, hareket azlığı, hazır yemek tüketimi ve şekerli gıdalar obeziteye yol açan nedenler arasında yer alsa da hormonal bir hastalık da çocukların obezite olmasına neden olabilmektedir. Erken yaşlarda kontrol altına alınmayan ve tedavi edilmeyen çocukların ileriki yaşlarında diyabet, kalp ve tansiyon gibi çeşitli hastalıklar görülebilmektedir. Bu yüzden de hem çocuğun hem de ebeveynlerin çabası ile obezitenin önüne geçmek mümkündür.

Çocuklarda İnsülin Direnci

İnsülin direnci, vücudun hücrelerinin insüline normalden daha az tepki vermesi durumudur. İnsülin, kan şekerinin düzenlenmesinde önemli bir hormondur ve hücrelere glikozun alınmasını sağlar. İnsülin direnci, hücrelerin glikozu etkili bir şekilde kullanamamasına ve kan şekerinin yüksek kalmasına neden olabilir.

Çocuklarda Diyabet?

Pankreas, kandaki şekerin hücreler tarafından enerjiye dönüştürülmesi için insülin salgılamaktadır. İnsülinin doğru salgılanamaması ise ortaya diyabet rahatsızlığını çıkarmaktadır. Yeteri miktarda salgılanamayan insülin sonrasında kan şekeri yükselir çünkü kandaki şeker hücreler tarafından kullanılmamıştır.Diyabetin iki türü bulunmaktadır. Tip 1 ve Tip 2 diyabet seçeneklerinden çocuklarda görüleni Tip 1’dir. Diyabet çocuklarda çok erken yaşlarda çıkabileceği gibi ergenlik döneminde de kendini gösterebilmektedir. Diyabetin tedavisi insülin iler gerçekleşmektedir. Bu yüzden de yetişkinlik dönemine kadar çocukların, çocuk endokrinoloji uzmanı kontrolünde olması gerekmektedir.

Çocuklarda Tiroit ve Guatr?

Vücudun metabolizma hızını kontrol altına alan, kas ve beyin gelişimini etkileyen hormonlardan biri de tiroit hormonudur. Tiroit bezinin olması gerekenden daha az çalışması hipotiroit, çok çalışması ise hipertiroit olarak adlandırılmaktadır. Tiroit bezinin büyümesi ise guatr hastalığına sebep olmaktadır. Çocuğun tiroit bezinin doğru işlemesi birçok açıdan önemlidir. Erken tanı ile teşhis edilemeyen tiroit bozuklukları çocuklarda zekâ ve beyin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bunun yanı sıra kilo alma, aşırı uyku hali, kabızlık, gelişme geriliği, cilt kuruluğu ve halsizlik de yine görülebilecek diğer hastalıklardır.

Raşitizm?

Raşitizm, çocuklarda eksik D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bir kemik rahatsızlığıdır. Doğduğu andan itibaren gerek güneş gerekse de besinlerden yeteri kadar D vitamini alamayan çocuklarda; diş çıkmasında, oturmada, yürümede gecikme yaşanabileceği gibi bacaklarda eğrilik, kafa şekil bozuklukları da görmek mümkündür. Kemiklerin yeteri kadar vitamin alamaması güçsüzlüğe yol açacağı için kırılmalar da olası rahatsızlıkların arasında bulunmaktadır. Anne karnında başlayan ve doğduktan sonra da takip edilmesi gereken bu süreç çocuk endokrinoloji uzmanı ile kontrol altına alınmalıdır.

Cinsel Gelişim Bozuklukları?

Anne karnında yaklaşık 5. Haftaya kadar dişi ve erkek gonad ayırımı mevcut değildir. Erkekte testis oluşması gebeliğin yaklaşık 7.haftasında başlar. Gonadın erkek yumurtalığına farklılaşması dişilerden daha erken olmaktadır. Gebelik süresince olgunlaşma sürecini devam ettiren yumurtalıklar gebeliğin son 2/3 periodunda torbaya inerler. Zamanında doğan çocukların yaklaşık %95 inden fazlasında, prematürelerde ise % 80 civarında yumurtalıklar torbada gözlenir. Ancak bazı durumlarda yumurtalıkların torbaya iniş süreci 1 yıla kadar uzayabilir.Dişilerde ise gonadın dişi yumurtalığına farklılaşması daha geç başlar. Bununla birlikte doğuma kadar yumurtalarda yaklaşık 2 milyon hücre oluşur.Dış genital organların belirginleşmesi ise erkeklerde hamileliğin 9. Haftasında başlayıp 13. Haftasında sona erer. Erkeklerde dış genital organların farklılaşması erkek yumurtalığı olan testislerden salgılanan testesteron hormonu ile olmaktadır. Sekonder seks karakterleri denen sakal, bıyık çıkması gibi durumlardan da testesteron ve onun yan ürünü olan dihidrotestesteron hormonları sorumludur. Bu hormonlar beyinde hipofiz denen ve birçok hormonun salgılandığı keseden salgılanan LH ve FSH hormonlarının etkisi ile yumurtalıklardan salgılanır ve etkilerini gösterirler.Anne karnında iken başlayan cinsel farklılaşma kişinin erkek ya da dişi olmasını belirlemekte, bazı hormonların etkisi veya eksikliği ile kişinin cinsel yapısı olgunlaşmakta ve nihayetinde cinsel kimliğin, cinsel rolun ve cinsel yönelimin belirlenmesi söz konusu olmaktadır.

Turner Sendromu?

Erkeklerin yakalanmadığı turner sendromu, doğan her 2 bin 500 kız çocuğundan birinde görülmektedir. Bu hastalığı oluşturan sebep ise kromozom bozukluğudur. Her insanda 46 adet kromozom bulunmaktadır. Kızlarda 2 adet X kromozomu; erkeklerde 1 adet X, 1 adet Y kromozomu vardır. Kızlarda bulunan 2 adet X kromozomundan bir tanesinin bulunmaması turner sendromunu ortaya çıkarmaktadır. Bu tanı anne karnında konulabileceği gibi çocuğun dünyaya geldiği anda da konulabilmektedir. Boyun kalınlığı, şiş el ve ayaklar bu aşamadaki ilk belirtilerdir.Çocuklarda bu hastalık daha sonraki yaşlarda da görülebilmektedir. Boy kısalığı hastalığın en sık rastlanan belirtilerinden biri olsa da kişiye göre değişebilmektedir. Turner sendromunun; kalptan çıkan ana damarda daralma, eldeki 3. ve 4. parmağın diğerlerine göre daha kısa olması, göz kapağı ve gözde anormallik, şaşılık ve yakını görememe gibi belirtileri de bulunmaktadır. Bu hastalık aynı zamanda birçok çocukta çölyak hastalığı, kulak iltihabı, ters meme başı, alt çene düşüklüğü gibi diğer hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Turner sendromu, evlilik çağına kadar her yaşta görülebilmektedir. Bu yüzden de çocukta izlenen değişik herhangi bir durumda çocuk endokrinoloji doktoruna başvurulmalıdır.

Diğer

Bu hastalıkların yanı sıra cinsel gelişim bozuklukları, aşırı tüylenme, penis sorunları (mikropenis) , böbreküstü bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları, adet düzensizlikleri, gecikmiş ergenlik, kalsiyum ve fosfor metabolizma bozuklukları da yine çocuk endokrinolojisinin ilgilendiği hastalıklar arasındadır.

Bölüm Hastalıklar

İnsülin Direnci
İnsülin direnci, vücudun hücrelerinin insüline normalden daha az tepki vermesi durumudur.
Haşimato Tiroiditi
Haşimato tiroiditi, tiroid bezinin otoimmün bir hastalığıdır. Bu durumda, vücudun...
Konjenital Hipotiroidi
Konjenital hipotiroidi, bebeklerde doğumdan itibaren tiroid bezinin yeterince çalışmaması...
Çocuklarda Küçük Pipi (Mikropenis)
Küçük pipi, tıbbi olarak mikropenis olarak bilinir, erkek çocuklarda doğumda normalden...
Çocuklarda Boy Kısalığı
Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi, ebeveynlerin en büyük endişelerinden biridir....
Erken Ergenlik
Erken ergenlik, çocukluk döneminden ergenliğe geçiş sürecinde ortaya çıkan bir durumdur....
Kurdeşen (Ürtiker)
Kurdeşenle ilgili endişeleriniz veya semptomlarınız varsa, bir sağlık profesyoneli...
Klinefelter Sendromu
Klinefelter sendromu (KS), erkeklerde görülen genetik bir bozukluktur ve genellikle...
Hermafrodit (Cinsiyet gelişim bozuklukları)
Hermafrodit, cinsiyet gelişim bozuklukları (CGB) olarak da bilinen interseks koşulları...
Çocuklarda Obezite
Çocuklarda obezite, çocuğun yaşı ve cinsiyetine göre ölçülen vücut kitle indeksi...

Bölüm Makaleleri

Erken Ergenlik
Ergenlik, fiziksel ve duygusal olarak olgunluğa eriştiği...
Boy Kilo Endeksi (BKİ)
Boy Kilo Endeksi (BKİ), kişinin kilosunu boyuna göre...
Çocuklarda Cinsel Gelişim Bozuklukları Nedir?
Çocuklarda cinsel gelişim bozuklukları, normal cinsel...
Çocuklarda Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları Nedir?
Çocuklarda böbrek üstü bezleri, adrenal bezleri ifade...
Çocuklarda Boy Bacak Kısalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Çocuklarda boy ve bacak kısalığı, genellikle genetik...
Çocuklarda Aşırı Tüylenme Nedir?
Çocuklarda aşırı tüylenme, genellikle çocuğun genetik...
Çocuklarda Aşırı Kıllanma Nedir?
Çocuklarda aşırı kıllanma, çocuğun normal büyüme ve...
Kışa bomba gibi girmek için sonbahar detoxu
Mevsim geçişlerinde bilhassa sonbahar aylarında vitamin...
Endokrinoloji ve Metabolizma
Endokrinoloji, tıp alanının bir dalıdır ve vücudun...
Sağlıklı Okul Dönemi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Okula giden çocukların başarılı bir eğitim süreci geçirmeleri...

Bölüm İşlemler

İnsülin Direnci Testleri
İnsülin direnci, insülin hormonunun dokular tarafından istenilen şekilde algılanmaması...
Büyüme Hormonu Uyarı Testleri
Büyüme hormonu (GH), hipofiz bezinden salgılanan ve büyüme ve gelişme için gerekli...
LH-RH Testi
LH-RH testi, hipotalamus ve hipofiz bezlerinin çalışmasını değerlendirmek için kullanılan...