Adrenal Gland Hastalıkları (Böbrek üstü bezi hastalıkları) Nedir ?

Adrenal Gland Hastalıkları (Böbrek üstü bezi hastalıkları) Nedir ?

İçindekiler

adrenal gland hastaligi nedir

Adrenal gland hastalıkları, adrenal bezlerde meydana gelen fonksiyon bozukluklarıdır. Adrenal bezler, vücudun stres yanıtını yöneten hormonları üretirler. Bu bezler, böbreklerin üzerinde bulunur ve kortizol, aldosteron ve adrenalin gibi hormonların üretiminden sorumludur. Adrenal gland hastalıkları, adrenal bezlerin aşırı veya az çalışması sonucu oluşabilir. Bu hastalıklar arasında Addison hastalığı, Cushing sendromu, feokromasitoma ve hiperplazi yer alır.

Böbrek üstü bezi hastalıkları nelerdir ?

Böbrek üstü bezleri, vücudun üst kısmında yer alan ve adrenal hormonları salgılayan bezlerdir. Böbrek üstü bezlerinde meydana gelen hastalıklar şunlardır:

  • Kortizol fazlalığı: Cushing sendromu olarak bilinir ve kortizol hormonunun aşırı salınımına neden olur. Belirtileri arasında yüzde yağ birikimi, karın bölgesinde şişkinlik, yüksek tansiyon ve kolay morarma yer alır.
  • Kortizol eksikliği: Addison hastalığı olarak bilinir ve kortizol hormonu eksikliğine neden olur. Belirtileri arasında halsizlik, iştah kaybı, kilo kaybı, düşük tansiyon ve cilt pigmentasyonunda değişiklikler yer alır.
  • Feokromositoma: Bu durum, böbrek üstü bezlerinde tümörlerin büyümesine neden olur ve nadiren kanserli olabilir. Belirtileri arasında yüksek tansiyon, kalp atış hızında artış, baş ağrısı, terleme ve titreme yer alır.
  • Hiperaldosteronizm: Böbrek üstü bezleri aldosteron hormonunu aşırı miktarda salgılarsa, kan basıncını yükseltir ve potasyum seviyelerinde düşüşe neden olabilir. Belirtileri arasında yüksek tansiyon, kas güçsüzlüğü ve yorgunluk yer alır.
  • Kromofob hücreli renal hücreli karsinom: Bu durum, böbrek üstü bezleri ve böbreklerde kanserli tümörlerin büyümesine neden olur. Belirtileri arasında karın ağrısı, kanlı idrar ve kilo kaybı yer alır.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Prof Dr Senay Durmaz Ceylan
Endokrinoloji ve Metabolizma
Prof. Dr. Şenay Durmaz Ceylan
Doc Dr Serhat Isik
Endokrinoloji ve Metabolizma
Doç. Dr. Serhat Işık

İlgili Birimler