Böbrek Hastalığı Nedir ?

Böbrek Hastalığı Nedir ?

İçindekiler

bobrek hastaliklari nedir 1

Böbrek hastalığı, böbreklerin normal işlevlerini yerine getirememesi durumudur. Böbrekler, vücuttaki atık maddeleri, fazla suyu ve elektrolitleri idrar yoluyla dışarı atarak vücudun sıvı ve elektrolit dengesini kontrol ederler. Böbrek hastalığı, böbreklerin kanı temizleyemediği ve idrar yapamadığı durumlarda ortaya çıkabilir.

Böbrek hastalığına, genellikle hipertansiyon, diyabet, ailesel böbrek hastalıkları, enfeksiyonlar, yüksek kolesterol, ilaçlar veya bazı toksinler neden olabilir. Böbrek hastalığı ayrıca genetik bozukluklardan veya diğer nedenlerden kaynaklanabilir.

Böbrek hastalığı, erken aşamalarda genellikle belirti göstermez ve hastalar genellikle herhangi bir belirti hissetmezler. Ancak, ilerleyen dönemlerde, hastaların yorgunluk, iştah kaybı, kilo kaybı, halsizlik, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri olabilir. Böbrek hastalığı ilerledikçe, böbrek yetmezliği riski artar ve bu durumda böbrek nakli veya diyaliz gerekebilir.

Böbrek hastalığının teşhisi, kan testleri, idrar testleri, görüntüleme testleri ve böbrek biyopsisi gibi çeşitli testler kullanılarak yapılır. Böbrek hastalığı tedavisi, hastalığın nedenine, hastalığın evresine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Tedavi, diyabet veya hipertansiyon kontrolü, ilaç tedavisi, diyet değişiklikleri veya diyaliz ve böbrek nakli gibi daha invaziv tedavileri içerebilir.

Erken teşhis ve uygun tedavi, böbrek hastalığına bağlı komplikasyonları azaltabilir ve böbreklerin daha uzun süre sağlıklı çalışmasını sağlayabilir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Prof Dr Faysal Gok
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Prof. Dr. Faysal Gök
Doc Dr Ebru Uz
Dahiliye - İç Hastalıkları
Doç. Dr. Ebru Uz