Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir ?

Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir ?

İçindekiler

derin ven trombozuacabilir

Derin ven trombozu (DVT), genellikle bacaklardaki derin toplardamarlarda (venlerde) kan pıhtısı oluşması durumudur. Bu durum, genellikle bacakta şişlik, ağrı, hassasiyet ve kızarıklık gibi semptomlara neden olabilir.

DVT, kan akışının yavaşlaması veya durması nedeniyle kanın pıhtılaşması sonucu oluşabilir. Bunun nedenleri arasında uzun süre hareketsiz kalmak, yaralanma, cerrahi müdahale, kanser, genetik faktörler ve bazı ilaçlar sayılabilir.

DVT, ciddi bir durum olarak kabul edilir, çünkü kan pıhtısı bazen akciğerlerde tıkanıklığa neden olabilir, bu da pulmoner emboli olarak bilinen bir duruma yol açabilir ve bu da ölümcül olabilir. Bu nedenle, DVT semptomları olan kişilerin derhal tıbbi yardım almaları önemlidir.

Derin Ven Trombozu (DVT) Belirti ve Tedavileri Nedir ?

Derin ven trombozu (DVT) semptomları şunlardır:

  • Bacakta ağrı veya hassasiyet
  • Bacakta şişlik veya sertleşme
  • Ciltte kızarıklık veya morarma
  • Bacakta sıcaklık artışı
  • Bacakta uyuşma veya karıncalanma
  • Hızlı nabız
  • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı (bu semptomlar pulmoner embolinin bir işareti olabilir)

DVT tedavisi, kan pıhtısı büyümesini durdurmak ve pıhtının koparak akciğerlere gitmesini önlemek için antikoagülan ilaçlar kullanmayı içerir. Heparin gibi enjekte edilen ilaçlar ve varfarin gibi oral ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşmasını önleyerek kan pıhtısının büyümesini ve yeni pıhtıların oluşmasını önler. Tedavi genellikle en az üç ay boyunca devam eder.

DVT tedavisi ayrıca bacakta şişlik ve ağrıyı azaltmak için basınçlı çoraplar, kan pıhtısı çözülmesine yardımcı olan trombolitik ilaçlar veya kan pıhtısını çıkarmak için cihazlar gibi yöntemleri de içerebilir.

DVT’si olan kişilerin ayrıca uzun süre oturma veya yatma durumlarından kaçınmaları, kan dolaşımını arttırmak için düzenli egzersiz yapmaları ve sağlıklı bir diyet uygulamaları önerilir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Prof Dr Erkan Kuralay
Kalp ve Damar Cerrahisi
Prof. Dr. Erkan Kuralay
Doc Dr Mehmet Ali Sahin
Kalp ve Damar Cerrahisi
Doç. Dr. Mehmet Ali Şahin