Apandisit Ameliyatı Nedir ?

Apandisit Ameliyatı Nedir ?

İçindekiler

apandisit belirtileri

Apandisit ameliyatı, apandisitin çıkarılması işlemidir. Apandisit, ince bağırsağın başlangıcında bulunan ve bazen enfekte olabilen bir çıkıntıdır. Apandisit, enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak ağrı, şişlik ve ateşe neden olabilir ve ciddi vakalarda apandisitin patlaması ile hayatı tehdit eden bir durum oluşabilir.

Apandisit ameliyatı, genellikle laparoskopik cerrahi olarak bilinen minimal invaziv bir yöntemle yapılır. Bu yöntemde, küçük kesiler yapılır ve laparoskop adı verilen bir cihaz kullanılarak apandisit çıkarılır. Bu yöntem daha az invaziv olduğu için iyileşme süresi daha kısadır ve hastalar daha az ağrı ve rahatsızlık hissederler.

Bazı durumlarda, açık cerrahi olarak adlandırılan geleneksel bir yöntem kullanılabilir. Bu yöntemde, daha büyük bir kesim yapılır ve apandisit çıkarılır. Ancak bu yöntem, laparoskopik cerrahiye göre daha invaziv olduğu için iyileşme süresi daha uzun ve daha fazla ağrı ve rahatsızlık hissi yaratabilir.

Apandisit ameliyatı, genellikle birkaç saat içinde tamamlanır ve hastalar genellikle birkaç gün hastanede kalırlar. Ameliyat sonrası dönemde ağrı ve rahatsızlık hissi normaldir, ancak doktorlar bu semptomların kontrol edilmesine yardımcı olmak için ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar önerebilirler.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

İlgili Birimler