Kan Şekeri Düşüklüğü Nedir?

Kan Şekeri Düşüklüğü Nedir?

İçindekiler

kan sekeri dusuklugu nedir

Kan şekeri düşüklüğü, kandaki glukoz seviyesinin normalin altına düşmesidir. Normal kan şekeri seviyesi, açlık halinde 70-100 mg/dL arasında değişirken, yemekten sonra 140 mg/dL’yi geçmemelidir. Kan şekeri düşüklüğü genellikle hipoglisemi olarak da adlandırılır.

Kan şekeri düşüklüğü nedenleri arasında yetersiz beslenme, egzersiz, alkol alımı, pankreas bozuklukları, böbrek hastalığı, tiroid bezi bozuklukları, ilaç yan etkileri, insülin üretimindeki hatalar, karaciğer hastalığı ve bazı kanser türleri yer alabilir.

Kan şekeri düşüklüğü semptomları arasında halsizlik, terleme, çarpıntı, titreme, baş dönmesi, bulanık görme, iştah artışı, çabuk sinirlenme ve baş ağrısı yer alır. Ciddi kan şekeri düşüklüğü durumlarında bilinç kaybı, nöbetler ve hatta ölüm riski söz konusu olabilir.

Kan şekeri düşüklüğü tedavisi, düşük kan şekeri seviyelerine neden olan temel nedenin belirlenmesine bağlıdır. Tedaviler arasında, hafif düzeyde kan şekeri düşüklükleri için yeterli miktarda karbonhidrat içeren gıdaların tüketilmesi, glukagon veya oral glikoz gibi ilaçların kullanılması, insülin dozunun ayarlanması ve diğer temel nedenlerin tedavisi yer alabilir.

Kan şekeri düşüklüğü yaşayan kişilerin, belirtileri fark ettiklerinde hemen bir şeker kaynağı (örneğin, şekerli içecekler veya meyve suyu) tüketmeleri önerilir. Şekerli gıdaların tüketilmesinden sonra kan şekeri seviyesi genellikle hızlı bir şekilde yükselir. Ancak, şekerli gıdaların aşırı tüketimi kan şekeri seviyesinin yükselmesine ve yüksek kan şekeri (hiperglisemi) riskine neden olabilir. Bu nedenle, kan şekeri düşüklüğü semptomları geliştiğinde bir sağlık uzmanına başvurulması önemlidir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Prof Dr Senay Durmaz Ceylan
Endokrinoloji ve Metabolizma
Prof. Dr. Şenay Durmaz Ceylan
Doc Dr Serhat Isik
Endokrinoloji ve Metabolizma
Doç. Dr. Serhat Işık
Doc Dr Handan Cipil
Dahiliye - İç Hastalıkları
Doç. Dr. Handan Çipil
Doc Dr Ebru Uz
Dahiliye - İç Hastalıkları
Doç. Dr. Ebru Uz
Doc Dr Mehmet Karaduman
Dahiliye - İç Hastalıkları
Doç. Dr. Mehmet Karaduman
Uzm Dr Servet Ozaydin
Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Servet Özaydın
Uzm Dr Guven Tunc
Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Güven Tunç
Uzm Dr Muzhgan Guliyeva
Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm.Dr. Muzhgan Guliyeva
Uzm Dr Gunduz Abishov
Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Gunduz Abishov
Prof Dr Mehmet Ozden
Dahiliye - İç Hastalıkları
Prof. Dr. Mehmet Özden