Yorgun ve yoğun zamanlar için buz dolabında bulunması gereken 10 sağlıklı besin

Yorgun ve yoğun zamanlar için buz dolabında bulunması gereken 10 sağlıklı besin

İçindekiler

saglikli besin

Sağlıklı yaşamak ve formda kalmak istiyorsanız buzdolabınızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda yerleştirmeniz önemlidir.

Kolay bozulabilen, çürüyebilen gıdalar elinizin altında olmalı. Yorgun, yoğun ve iştahlı olduğunuz zamanları da gözardı etmemelisiniz. Aç olduğunuz ve zamanınızın olmadığı bir anda karşınıza çıkanı yememeniz için bu 10 şeyi göz önünde tutun ve etkilerini gözlemleyin.

1. Fındık Ezmesi – Tam tahıllı ekmek üzerine sürüp keyifle yiyeceğiniz fındık ezmesi zaman tasarrufu sağlayacağı gibi ihtiyacınız olan enerjiyi sağlıklı bir yolla elde etmenizi de sağlar.

2. Meyve – Sezonundaki taze çilek, portakal, elma, armut gibi meyvelerde sağlıklı atıştırmanın başka yoludur.

3.  Hazır Yemelik Protein – Balık, Tavuk – Eğer yemek yapmaya zamanınız yoksa ve sağlıklı yollarla açlığınızı bastırmanın yolunu arıyorsanız hafta başlarında tavuk göğsü, balık gibi gıdaları önceden pişirip dolabınızda muhafaza ederek, bu zor anlarınızda kolayca tüketebilirsiniz.

4. Hazırlanmış Sebzeler – Havuç, kereviz gibi kolay pişen sebzelerden hazır biçimde dolabınızda bulundurmanız da sizlere sağlık ve zaman kazandıracaktır.

5. Limon – Detoksa yardımcı olmak için içeceğiniz çay veya suyun içine biraz limon sıkın. Sulu ve enerjik kalmak için buzdolabında salatalık, zencefil ve limonla karıştırılmış bir sürahi su tutun.>

6. Meyveli Yoğurt – Üzerine meyveler serpiştirebileceğiniz bir tas yoğurt enerji ve sağlık doludur.

7. Haşlanmış Yumurta – Buzdolabınızda bir kaç haşlanmış yumurta bulundurmak sağlıklı ve protein dolu bir kahvaltı seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.

8. Mevsim Salata – Salata günlük vucüdun ihtiyaç duyduğu bir çok vitamini  içerisinde barındırır.

9. Ispanak – Tatlılara bile tadını değiştirmeden eklenebilecek ıspanak neredeyse her yemeğe besin eklemenin en kolay yoldur. Pizza, makarna, sandviç, çorba ıspanakla lezzetli, A vitamini bakımınzdan zengin ve besleyici değer olarakta sağlıklı hale kavuşabilir.

10. Süt – Daha az kalori ve yağ yönü ile süt sağlıklı ve pratik beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Sütün tadından rahatsızlık duyanlar bademli sütte deneyebilir.

Genellikle zamanınızın dar olduğu anlarda yöneldiğiniz abur cuburlardan kurtulmak için haftasonu bir kaç saatini ayırarak tüm haftayı sağlıklı beslenerek geçirebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu kalın.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dyt Helin Ceyhun
Beslenme ve Diyetetik
Uzm. Dyt. Helin Ceyhun
Dyt Nilay Karamehmetoglu
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Nilay Karamehmetoğlu
Diyetisyen Ruveyda Kaya
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Rüveyda Kaya

İlgili Birimler