Seyahat Ederken ve Tatilde Sağlıklı Beslenmenin Yolları

İçindekiler

seyahat ve tatilde saglikli beslenme ()

Seyahatler bütün ailenizin sene boyunca beklediği zamanlardır. Şu anda bile ayak parmaklarınızı ılık kumlara gömme, yaylaların serin esintilerine kapılma, veya lunaparktaki hız treninde midenizin alt üst olması düşünceleri aklınıza geldiğinde şehir hengamesini bırakarak tatile çıkma isteği artıyor olabilir. Seyahatler manzaralarda ve rutininizde değişim sağladığı halde beslenme alışkanlıklarınız açısından bazen istenmeyen şekilde ilerleyebilir. Tatillerde sağlıklı beslenmek kolay değildir. Eğlence yerlerinin güzel restoranları size beklerken kim tatilde yemek pişirmek ister ki? Size önerimiz bu yazıyı okuyarak seyahatlerinizde ve tatillerde sağlıklı beslenmenin yollarını öğrenmeniz.

Yolda yemek için kendi yemeğinizi hazırlayın.

Uçak kullanıyorsanız uçakların yemekleri genelde çok pahalı ve sağlıksızdır. Mesela yanınıza bir kaç adet elma, proteinli gofret veya bir paket fındık taşıyarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Burada önemli olan; arabada veya uçakta farketmez, aldığınız yemeklerin protein açısından zengin ve besin değeri yüksek olmasıdır. Ayrıca kuru yiyecekler almanız çantanıza akmaması için önemlidir.

Bol Su Tüketin

Bol bol su içmeniz hem şekerli içeceklerden ve meyve sularından uzak durmanızı sağlar hem de hastalıklardan uzak durmanızı sağlar. Seyahat ederken alışkın olmadığınız bir çevreye girmenizi sağlar, bu da vücudunuzun alışık olmadığı yeni mikroplar anlamına gelir. Vücudunuzu bol su ile besleyerek onu kaptığı bakteri veya virüslerden arındırabilirsiniz.

Otel odanıza su ve besleyici aperatifler depolayın.

Tatilinizi nerede geçiriyor olursanız olun, yanınızda yeteri kadar şişe su ve meyve, sebze, fındık, fıstık gibi sağlıklı aperatifler olduğundan emin olun. Etrafınızda sağlıklı seçenekler olması plajda sağlıksız besinlere mesela dondurmaya veya şekerli yiyeceklere savurganlık yapmanıza engel olacaktır.

Alkollü içeceklerden uzak durun.

Evet, biliyoruz. Tatiller rahatlamak içindir ve kimi insane göre rahatlamak kumsalda bir kaç bardak kokteyl tüketmeyi de içerebilir. Size bu aldatmacadan uzak durmanızı öneririz. Bunun ilk sebebi çoğu içeceğin şeker ve kalori dolu olmasıdır. İkincisi ise alkol kullanımının bir safhadan sonra muhakeme yeteneğinize vereceği zarardır. Bu aşamada menüde bulunan o sağlıksız pek çok yiyecek gözünüze aslında o kadar da kötü görünmemeye başlayacaktır.

Planlı olun.

Seyahatiniz için evden ayrılmadan önce tatilinize uygun bir yemek planı yapın. Yanınızda götüremeyeceğiniz malzemeler için bir alışveriş listesi yapın ve tatiliniz boyunca kendiniz yapabildiğiniz kadar yemek yapın. Eğer bir ocağınız yoksa hatırlamanız gereken en önemli şey hangi restoranda olursanız olun menüdeki en sağlıklı seçenekleri tercih etmenizdir.

Fast-food’dan uzak durun.

Kilometrelerce araba kullanmak mantıksız kararlar vermenize sebep olabilir. Buna fast food yemek de dahil. Bir fast food restoranında durup duble bir çizburger yemek bel ölçünüzü genişletmekten başka bir işe yaramaz.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dyt Helin Ceyhun
Beslenme ve Diyetetik
Uzm. Dyt. Helin Ceyhun
Dyt Nilay Karamehmetoglu
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Nilay Karamehmetoğlu
Diyetisyen Ruveyda Kaya
Beslenme ve Diyetetik
Dyt. Rüveyda Kaya

İlgili Birimler