Kapalı Kanser Cerrahisi Nedir ?

Kapalı Kanser Cerrahisi Nedir ?

İçindekiler

kapali ameliyatlari 1

Kapalı kanser cerrahisi, endoskopik ve laparoskopik tekniklerin kullanıldığı kanser cerrahisi yöntemidir. Bu yöntemde, kanserli tümörün çıkarılması için kesi veya insizyonlar yerine, vücutta küçük delikler açılır ve özel cihazlar ve kamera kullanılarak cerrahi işlem gerçekleştirilir.

Endoskopik teknikler,

özellikle gastrointestinal sistem kanserleri gibi iç organ kanserlerinin tedavisi için kullanılır. Bu teknikte, kanserli tümörlerin çıkarılması için anüs veya ağız yoluyla özel bir cihaz (endoskop) kullanılır. Endoskopik işlemler, hastanın kısa sürede iyileşmesine ve ağrısız bir şekilde tedavi edilmesine olanak sağlar.

Laparoskopik teknikler,

özellikle karın ve pelvis bölgesindeki kanserlerin tedavisi için kullanılır. Bu teknikte, karın ve pelvis bölgesindeki tümörlerin çıkarılması için vücuda küçük kesiler açılır ve özel cihazlar ve kamera kullanılarak cerrahi işlem gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahi, açık cerrahiye göre daha az ağrılı bir işlemdir ve hastanın daha kısa bir sürede iyileşmesine olanak sağlar.

Kapalı kanser cerrahisi,

açık cerrahiye göre daha az invaziv bir yöntemdir ve hastanın daha az ağrı, enfeksiyon riski ve hastanede kalış süresi yaşamasını sağlar. Ancak, bu yöntem sadece bazı kanser türleri için uygundur ve kanserin evresine, yerine ve boyutuna göre uygulanabilirliği değişebilir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

İlgili Birimler