Yüz haritaları; iç organlar ve sistemlerin yüzdeki aknelere etkisi

Yüz haritaları; iç organlar ve sistemlerin yüzdeki aknelere etkisi

İçindekiler

yuz haritalari

Eski uzak doğu tıbbı ile modern dermatolojinin karışımı sonucu ortaya çıkan yüz haritaları, iç organlar ve yüzün farklı bölgelerindeki akne ve sivilce oluşumu arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor.

Yüzün beş farklı spesifik bölgesindeki aknelerin vücut sistemleri ve organlardan etkilenişi şu şekilde;

1. Alın

Alnınızı genellikle stres ya da uyku problemleri etkiler. Alnınızda cilt problemi veya akne varsa 4 ile 6 saat gece uykusu uyumanız gerekli. Uyuduğunuz ortamın karanlık ve sessiz olması da oldukça önemlidir. Ayrıca uyuma pozisyonunun bile alın bölgesine etkileri gözlenmiştir. En sağlıklı uyku pozisyonu yazımızı okudunuz mu?

2. Kaş Üstü

Resimde gördüğünüz 2 numaralı kaş üstü bölgeleri bağışıklık sistemi tarafından etkilenir. Bu alanın soğuk algınlığı veya grip sırasında etkilendiği gözlenmiştir. Bu problemi çözmek için bol su içerek ve bağışıklık sistemini güçlendirici; yoğurt, mantar, lahana, havuç, tavuk gibi besinler tüketebilirsiniz.

3. Kaşların Arası

Kaşların arası sağlıksız ve düzensiz beslenmeden etkilenir. Süt, süt ürünleri ve şeker bakımından zengin gıdalar bu bölgedeki cilt problemlerini, akne ve sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.

4. Yanaklar

Yanakların solunum sistemiyle doğrudan alakalı olduğu tespit edilmiştir. Kirli hava, sigara veya solunum yolları iltihaplanmaları etkileri yanaklarda akne oluşumuna yol açabilir.

5. Çene Bölgesi

Çene bölgesi hormonların etkisi altında kalıp, ergenlik veya adet dönemlerinde sivilcelenme görülebilir. Listeledğimiz tespitler herkes için geçerli olmayabilir sadece geneli ilgilendiren araştırmalardır.

Herkesin cilt yapısı birbirinden farklı olup akne, sivilce ve cilt problemlerinin sebepleri uzmanlar tarafından ilk ele alınan adımlar olarak yukarıdaki sebepler olabiliyor. Mesela yanaklarınızda akne oluşumu var ve solunum yollarınızda sıkıntı yaşamıyorsanız bu aknelerin sebebi için doktorunuzdan tavsiye almayı ihmal etmeyin. Ayrıca, bazı hormonal bozukluklar, özellikle polikistik over sendromu (PCOS) gibi durumlar, hormonal dengesizliklere ve sonuçta yüzde sivilcelere yol açabilir.

Hızlı Başvuru Formu
Benzer Makaleler

İlgili Hekimler

Uzm Dr Muzaffer Ayhan
Enfeksiyon Hastalıkları
Uzm. Dr. Muzaffer Ayhan
Uzm Dr Adnan Gulsoy
Enfeksiyon Hastalıkları
Uzm.Dr. Adnan Gülsoy
Prof Dr Mehmet Ozden
Dahiliye - İç Hastalıkları
Prof. Dr. Mehmet Özden